The progress starts with the innovation!

Примерни теми за курсови задачи

Темите който ще намерите по-долу са примерни и не ограничават избора на курсова задача. Темите са разделение на няколко основни дяла от материала който разглеждаме на лекции и към всяка тема има кратко описани. Повечето от тях са свързани със задачите от експерименталният практикум, така че апаратурата достъпна в учебните лаборатории при нужда да може да се ползва за курсовите. Голяма част от темите са свързани с експерименти който могат да се планират и проведат с подръчни средства в домашни условия, без необходимосто от специализирана апаратура. 

При интерес или нужда от допълнителна информация, не се притеснявайте  да се свържете с мен през някоя от посочените контакти или през формата за контакти на страницата.

Механика, термодинамика и молекулна физика

 Projectile_motion

Динамика на твърдо тяло - измерване на инерчен момент на реални тела.

Целта на задачата е да се изследва въртеливото движение на така нареченото твърдо тяло, спрямо различни оси. Например определянето на инерчни моменти на тела с произволна форма спрямо различни оси.

Налична апаратура:

  • Махало на Обербек 

  • Торсионно махало 

Сила на триене - определяне на коефициентът на триене и силата на динамично и статично триене между различни повърхности при различни състояния на повърхностите.

Целта на задачата е да се изследват силите на триене възникващи при контакт между различни тела. Например определяне на коефициентът на триене, силата на динамично и статично триене при различни състояния на повърхностите. Прост начин да се направи това е като се изследва движението на тела по наклонена повърхност.

Налична апаратура:

  • Различни тела с различна форма.

  • Различни повърхности.

Закони за запазване - проверка на хипотезата за запазване на механичната енергия в изолирана и отворена система.

Примерен експеримент може да бъде измерване на работата на силата на триене посредством пътят който дадено тяло изминава по дадена повърхност, при свободно падане или при издигане на тяло хвърлено вертикално нагоре.

Налична апаратура:

  • Различни тела с различна форма.

  • Различни повърхности.

Математично махало - изследване на математично махало. Зависимости от масата, дължината, отклонението. Определяне на работата на силите на триене и коефициента на затихване. Добави детайли тук!
Математично махало - изследване на математично махало. Зависимости от масата, дължината, отклонението. Определяне на работата на силите на триене и коефициента на затихване. Добави детайли тук!
Еластични деформации - определяне на модули на еластичност. Добави детайли тук!
Коефициент на вътрешно триене (вискозитет) на течности - определяне на вискозитета на течности и разтвори. Добави детайли тук!
Повърхностно напрежение на течности - определяне на повърхностното напрежение на течности разтвори. Зависимости от концентрация и температура. Добави детайли тук!
Специфичен топлинен капацитет на водата - определяне на специфичен топлинен капаците на водата и проверка на получените резултати. Добави детайли тук!
Специфична топлина на топене на ледени разтвори - определяне зависимостта на специфичният топлинен капацитет на ледени разтвори от концентрацията. Добави детайли тук!
Специфичен топлинен капацитет на твърди тела - измерване на специфичният топлинен капацитет на различни материали. Добави детайли тук!
Електричество и магнетизъм

Thermal_Motion

RLC вериги част 1 - изследване на електрически филтри. Добави детайли тук!
RLC вериги част 2 - измерване на капацитет и индуктивност посредством резонансни явления в реални RLC вериги. Добави детайли тук!
RLC вериги част 3 - изследване на постоянно токови RC и LC вериги. Добави детайли тук!
Трансформатори - изследване на трансформатори със и без сърцевина. Оценка на загубите и ефективността. Добави детайли тук!
Температурна зависимост на електричното съпротивление - експериментално определяне на температурната зависимост на материал във възможно най-широк температурен диапазон. Добави детайли тук!
Методи за измерване на температура - сравнително изследване на различни сензори. Предимства и недостатъци. Калибриране на температурен сензор, например термодвойка. Добави детайли тук!
Прецизни методи за измерване на електрично съпротивление - измерване на електрично съпротивление с мостови схеми. Добави детайли тук!
Специфичен заряд на заредени частици - определяне на специфичният заряд на електрона посредством движението им във взаимно перпендикулярни електрично и магнитно поле. Добави детайли тук!
Диелектрична проницаемост на течности - определяне на диелектричната проницаемост на течности посредством стояща електромагнитна вълна. Добави детайли тук!
Специфично съпротивление на проводници - измерване на специфичното съпротивление на различни материали. Измерване на температурен зависимост на специфичното съпротивление. Добави детайли тук!
Електромагнитна индукция - проектиране и конструиране на прост генератор. Оценка и измерване на генерираната мощност. Добави детайли тук!
Динамика на движението на намагнитени тела и постоянни магнити - изследване на движението на постоянни магнити по проводящи и непроводящи повърхности. Сравнение на получените резултати. Добави детайли тук!
Оптика
OPT_RETRO
Методи за измерване на показател на пречупване - сравнително изследване на различни методи за определяна на показател на пречупване. Добави детайли тук!
Оптична активност - изследване на явлението оптична активност.

Целта на задачата е да се изследва явлението оптична активност в различни вещества (твърди течни). Да се изследват различни прозрачни течности с цел проверка на тяхната оптична активност. Да се предложи метод за определяне на концентрацията на оптично активни разтвори.

Налична апаратура:

  • Поляриметър с източник на бяла, неполяризирана светлина

  • Кювета за течности
Спектроскопия - определяне на спектрални характеристики на източници на светлина с дифракционна решетка.

Целта на задачата е да се реализира метод за определяне на дължината на вълната на вълната на неизвестен източник с помощта на едномерна дифракционна решетка и да се оцени точността на измерването (разделителната способност на прибра) и да се направят изводи за неговата приложимост. Съответно обратната задача, при източник с добре известна дължина на вълната да се характеризира неизвестна дифракционна решетка.

Налична апаратура:

  • Дифракционна решетка

  • Прецизен гониометър  с нониос  

  • Различни източници на светлина – газоразрядни лампи, лампи с нажежаеми жички, лазерни източници, светодиодни източници.

Дисперсия на показател на пречупване - определяне на дисперсията на показателя на пречупване на материали във видимата област.

Целта на задачата е да се реализира метод за измерването на дисперсията на показателя на пречупване на призма. Да се определи материалът от които е изработена призмата и да се сравнят получените резултати с теоретичните криви.

Налична апаратура:

  • Стъклена призма

  • Прецизен гониометър   

  • Различни източници на светлина – газоразрядни лампи, лампи с нажежаеми жички, лазерни източници, светодиодни източници.
Поглъщане на светлината - измерване на концентрация на разтвори посредством поглъщане. Добави детайли тук!
Дифракционни методи и интерференчни методи за измерване на малки размери - измерване на геометрични обекти с размери от порядъка на дължината на вълната.

Целта на задачата е да се реализира метод за определяне на напречните размери на прегради с помощта на лазерна светлина. Да се оцени точността и приложимостта на метода. В какви граници е приложим.

Налична апаратура:

  • HeNe лазер

  • Процеп и нишки с различни размери
Пълно вътрешно отражение - изследване на явлението пълно вътрешно отражение. Оптични влакна и вълноводи. Добави детайли тук!
Характеризиране на фото-оптичните свойства на метали - определяне отделителната работа и червената граница посредством външен фото ефект. Добави детайли тук!
Интерференчни методи за изследване на качество на повърхности и тънки слоеве - експериментално получаване и изследване на интерференчни картини.

Целта на задачата е да се изследва показателя на пречупване на различни прозрачни течности, като дестилирана вода, етанол и други както и зависимостта на показателя на пречупване на от концентрацията например на разтвор на натриев хлорид във вода.

Налична апаратура:

  • Рефрактометър на Аабе

  • Натриева лампа

Други
Pendulum
Изследване на явления със статистически характер - неопределеност, статистически разпределения и грешки.

Целта на задачата е да се изследват различни статистически разпределения, следствие от неопределености с различна физична природа. Например за Гаусово разпределение може да се използва определянето на периода на стандартно математично махало, а за Пуасоново разпределение може да се използва статистическият характер на разпад на радиоактивни елементи. 

Налична апаратура:

  • Гайгер - Мюлеров брояч.

  • Математично махало.