Обща физика за оптометристи
В програмата са включени повече теми, посветени на механичните, топлинните и електричните свойства на материалите, защото тези знания са важни с оглед на специализиращото обучение по Оптометрия. Темите за строеж на атома и получаването на спектри на излъчване и поглъщане, на цветове при отражени и при преминаване на светлината дават базисни знания, необходими в специализирания курс по Оптика.
Като неотменна част от курса е и лабораторният практикум. Темите на лабораторните упражнения следват учебното съдържание и помагат за неговото усвояване. Особено внимание се обръща на методите за обработка на експерименталните данни чрез популярни компютърни програми като Excel и Origin. Специални упражнения са отделени и за подробно запознаване с основните електроизмервателни уреди и за работа с електроннолъчев осцилограф. Студентите трябва да се подготвят преди всяко лабораторно упражнение, запознавайки се с теоретичната му обосновка и да изготвят протокол след провеждане на измерванията в лабораторията и необходимите изчисления.
Семинарните упражнения, макар и в по-малък размер от лабораторните, са също важна част от курса по физика. Те са насочени към отработване на теоретичния материал чрез примери и задачи за самостоятелно решаване, както и за изграждане на навици за числени оценки.
Формиране на крайната оценка
Задължителни компоненти и съответният им принос към крайната оценка.
1. Финален тест – 40% от крайната оценка.
Тестът включва 40 въпроса с по 4 възможни отговора. Времето за решаване е ограничено ( 50 мин ).
2. Колоквиум задачи - 35 % от крайната оценка.
Колоквиумът включва 6 до 8 задачи, от всички теми. Типовете проблеми са разглеждани на семинарни упражнения, лекции или давани за домашни работа.
3. Практикум – 15% от крайната оценка.
Оценката се поставя независимо от асистента водеща практическите и семинарните занятия през семестъра. Начина на проверка и оценяване е по негово решение.
4. Изпитна тема – 15% от крайната оценка.
Темата включва 6-8 кратки въпроса разглеждани на лекции. Очаква се свободен отговор, включващ качествено описани, количествено разглеждане и илюстрации.
Избираеми компоненти и съответният им принос към крайната оценка.
Внимание! Изисква се минимална оценка Среден (3) в противен случай не се отчита принос към крайната оценка.
Курсова задача – до 10 % допълнително (приблизително една единица при максимален резултат).
Курсовата задача трябва да включва проучване, провеждане на експеримент или наблюдение, обработка и тълкуване на получените резултати.
Работата може да е самостоятелна или на група от 2-3 човека.
Крайният срок за избор на тема е 4та седмица от началото на семестъра, а крайният срок за представяне 11-12та седмица. Представянето е във формата на презентация.
Примерни теми за курсови задачи може да намерите тук>>
2. Периодични проверки – до 10 % допълнително (приблизително една единица при максимален резултат).
Кратки индивидуални тестове след края на всеки един от разделите, включващи задачи, въпроси с отворен отговор и тестови въпроси с четири възможни отговора.
В списъкът по-долу може да намерите пълната учебна програма, както и примерни тестове за подготовка.