The progress starts with the innovation!
SoWo

Какво е SolidWorks?

Това е среда за триизмерно моделиране и проектиране на механични компоненти (детайли)! Всеки триизмерен детайл е и изграден от така наречените градивни компоненти (features), които могат да се създават посредством различните инструменти достъпни през потребителският интерфейс. Градивни компоненти престаряват различни „форми“ свързани по между си така че да образуват един цялостен 3D модел. В SolidWorks те могат да се създават посредством скици, които са напълно параметрични. Размерите и връзките между отделните части от скицата се съхраняват в самият модел и могат да се променят във всеки произволен етап от проектирането. Полученият модел е възможно най-пълният геометричен модел използван в CAD средите за проектиране, включващ вид на материала, качество на повърхностите, допълнителна обработка, цвят и др.

SW_F

Средата позволява отделните детайли да се сглобяват в по-сложни конструкции (assembly), както и множество възможности за различни симулации на готовите конструкции.

От вече изградените детайли, средата позволява изготвянето на производствени чертежи с всички необходими инженерни изисквания, както и генерирането на специфични файлове необходими за изработка на проектираните компоненти на различни цифрови машини.

Средата е много интуитивна! Начинът на проектиране на отделните детайли се доближава много до начинът по който реалните машини ги изработват. Обикновено се тръгва от триизмерен (плътен) детайл с определена форма и размери в който се правят различни канали, отвори и други градивни компоненти за да се получи желаният модел.

В рамките на курса студените ще придобиват основни познания за възможности на средата за създаване на 3D модели, както и за сглобяване на отделните модели в по-сложни конструкции (assembly). Те ще придобият основни умения за изработка на двумерни производствени чертежи от готови модели, както и за създаването на различни специфични файлове, подходящи за 3D-принтери, цифрови фрези,  лазерно рязане и други машини за изработка на получените детайли.

Курсът основно ще бъде насочен към практическа работа на студентите със средата и запознаване с нейните основни възможности. Лекционната част ще има за цел да запознава студентите с конкретните инструменти, който средата предлага, както и с основните принципи за работа с тях. Основно внимание ще бъде обърнато на различни подходи и използване на добри практики при проектирането. Като допълнение студентите ще се запознаят и с модула SheetMetal, който позволява проектиране на конструкции от тънък листов материал чрез огъване.

Обучението преминава в специално оборудвана учебна зала под формата на лекции и последващи самостоятелни практически занимания.

SW UI

Важно!

Курсът е подходящ за студенти от горните курсове на инженерно насочените специалности във Физически факултет. Той предполага наличието на основни познания по техническа механика, инженерна графика и техническо чертане, като работа с измерителни прибори, снемане на размери, подготовка на скица на детайл и неговото оразмеряване. Изискват се и базисни умения за работа с компютър и Microsoft Windows OS.

Залата е оборудвана с работни места за 6 човека, така че при по-голям брой желаещи всеки ще трябва да осигури собствен компютър за работа с инсталирана среда.

 

Формиране на крайната оценка

1. Изпит – 75% от крайната оценка.

            Практически изпит който ще включва изработка на няколко отделни детайла, сглобяването им в цялостен модел и изработка на производствен чертеж. Оценяването става на база завършеността на отделните компоненти.

Минималните изисквания за преминаването на крайният изпит е способността за чертане и оразмеряване на скици и изработване на отделни детайли от градивни компоненти с точни размери, използвайки поне няколко различни инструменти достъпни през потребителският интерфейс.

Отлична оценка получават студентите които са усвоили основните инструменти за чертаене и оразмеряване на скици и градивни компоненти, сглобяване на отделни детайли в конструкции и изработка на производствени чертежи с таблици размери и сечения.

 

2. Периодична проверка - 25% от крайната оценка.

Периодичната проверка включва практически задачи през семестъра, свързани основните модули в средата. Изграждане на 3D модели от градивни компоненти, сглобяване на готови компоненти в по-големи модели и изработка на производствени чертежи.

 

3. Курсов проект (по желание)  – 10% допълнително към крайната оценка.

Курсовият проект е по-желания и ще носи до 10% (приблизително 1 единица) допълнително към крайната оценка. Той включва самостоятелна работа във времето извън предвидените часове по модули от средата който не са включени в материала или показват по-задълбочено познаване на такива разглеждани по време на часовете.

 

 

В писъкът може да намерите учебната програма.

Списък с файлове