Физика за специалност Химия
Материалът за лекциите и упражненията представлява първата част от курса по физика (виж пълната учебна програма в края на страницата), който е предназначен за специалност Химия. В тази част са включени разделите механика, термодинамика и молекулна физика и електричество и магнетизъм. В раздела по механика се въвеждат основни модели за телата – материална точка, твърдо тяло, непрекъсната среда и основни кинематични понятия и динамични закономерности. В раздела по термодинамика и молекулна физика се набляга на статистико-механичната интерпретация на термодинамичните понятия. Разделът по електричество и магнетизъм въвежда основните закони на електромагнетизма и подготвя формулирането на уравненията на Максуел.
На семинарните занятия се решават задачи, които помагат за по-задълбочено разбиране на учебния материал. В лабораторния практикум към курса студентите ще проверят важни физични закономерности, ще придобият практически умения за извършване на основни физични измервания и за обработка на експериментални резултати.
Материалът за лекциите и упражненията представлява втората част от курса по физика (виж пълната учебна програма в края на страницата), който е предназначен за специалност Химия. В тази част са включени разделите - трептения и вълни, геометрична и вълнова оптика, относителност и кванти. В раздела за трептения и вълни се разглежда възникването и основните характеристики на механичните и електромагнитните трептения и вълни. Формулират се уравненията на Максуел и основните свойства на електромагнитните вълни. В раздела по оптика се въвеждат закономерностите при разпространението на светлината във веществото и се разглеждат вълновите прояви на светлината – интерференцията и дифракцията и тяхното приложение. В последния раздел е отделено място на специалната теория на относителността и корпускулярно-вълновия дуализъм. В този раздел се представят идеите, лежащи в основата на квантовата механика.
На семинарните занятия се решават задачи, които помагат за по-задълбочено разбиране на материала от лекциите. В лабораторния практикум към курса студентите ще проверят важни физични закономерности.
Курсът се предвижда във формата на лекционни, практически и семинарни упражнения и демонстрации.
Формиране на крайната оценка
Задължителни компоненти и съответният им принос към крайната оценка:
1. Тест – 40% от крайната оценка.
Тестът включва 40 въпроса с по 4 възможни отговора. Времето за решаване е ограничено ( 50 мин ).
2. Колоквиум – 30% от крайната оценка.
Колоквиумът включва 6 до 8 задачи, от всички теми. Типовете проблеми са разглеждани на семинарни упражнения, лекции или давани за домашни работа.
Внимание! Минимална оценка Среден (3) от колоквиумът е задължително условие за допускане до изпита.
3. Изпитна тема и устно изпитване – 15 % от крайната оценка.
Темата включва 6-8 кратки въпроса разглеждани на лекции. Очаква се свободен отговор, включващ качествено описани, количествено разглеждане и илюстрации.
4. Практикум – 15% от крайната оценка.
Оценката се поставя независимо от асистента водеща практическите и семинарните занятия през семестъра. Начина на проверка и оценяване е по негово решение.
Избираеми компоненти и съответният им принос към крайната оценка.
Внимание! Изисква се минимална оценка Среден (3) в противен случай не се отчита принос към крайната оценка.
1. Курсова задача – до 10 % допълнително (приблизително една единица при максимален резултат).
Курсовата задача трябва да включва проучване, провеждане на експеримент или наблюдение, обработка и тълкуване на получените резултати.
Работата може да е самостоятелна или на група от 2-3 човека.
Крайният срок за избор на тема е 4та седмица от началото на семестъра, а крайният срок за представяне 11-12та седмица. Представянето е във формата на презентация.
Примерни теми за курсови задачи може да намерите тук>>
2. Периодични проверки – до 10 % допълнително (приблизително една единица при максимален резултат).
Кратки индивидуални тестове след края на всеки един от разделите, включващи задачи, въпроси с отворен отговор и тестови въпроси с четири възможни отговора.
В списъкът по долу може да намерите пълните учебни програми за курсът по физика за двата семестъра, както и няколко примерни теста за подготовка.