The progress starts with the innovation!
GP

Обща физика за специалности  ИХСМ и ЯХ

Курсът по Обща физика е част от базисното обучение на студентите от специалност ИНЖЕНЕРНА ХИМИЯ И СЪВРЕМЕННИ МАТЕРИАЛИ. Целта на курса е студентите да получат системни знания за физичните процеси и закони, които да им осигурят по-добро разбиране на свойствата на телата и същността на природните явленията. Засегнати основно са разделите – Променливи токове и електромагнитни вълни, Оптика, Съвременна физика. Нивото на представяне е съобразено  с математичните способности на студентите.

             Курсът включва семинарни упражнения и лабораторен практикум. Целта на семинарните упражнения е да затвърдят и разширят знанията, получни на лкциите. При самостоятелната лабораторна работа, студентите експериментално да се запознаят с някои основни физични закономерности. Заедно с това студентите ще получат и начални умения за работа с прости прибори за физични измервания, както и основните знания необходими за обработка на експерименталните резултати.

 

Критерии за формиране на крайната оценка

Оценката се формира на базата на сбор от точки който студента събира през семестъра сесията.

Оценяване:

Слаб (2) – 0 - 49 т.

Среден (3) – 50 - 64 т.

Добър (4) – 65 - 79 т.

Мн. Добър (5) – 80 - 94 т.

Отличен (6) 95 т.

Методи за събиране на точки.

Основните точки се събират от четири задължителни компонента, като минималният резултата е 20 %. Това означава че ако имате резултат под 20 %, получавате 0 т.

1. Тест – максимум 40 т.

             Тестът включва 40 въпроса с по 4 възможни отговора. Времето за решаване е ограничено ( 50 мин ).

2. Колоквиум – максимум 20 т.

Колоквиумът включва 6 до 8 задачи, от всички теми. Типовете проблеми са разглеждани на семинарни упражнения, лекции или давани за домашни работа.

3. Изпитна тема – максимум 15 т.

Темата включва 6-8 кратки въпроса разглеждани на лекции. Очаква се свободен  отговор, включващ качествено описани, количествено разглеждане и илюстрации.

- качествено описание – не повече от 7 т.

- качествено описание с илюстрации към него – не повече от 10 т.

- качествено описание с илюстрации и количествено разглеждане – не повече от 15 т

4. Практикум – максимум 15 т.

Оценката се поставя независимо от асистента водеща практическите и семинарните занятия през семестъра. Начина на проверка и оценяване е по негово решение.  

 

Допълнителни точки се събират от извън аудиторни занимания които НЕ са задължителни:

1. Курсова задача – максимум 20 т.                                                                    

             Курсовата задача трябва да включва проучване, провеждане на експеримент или наблюдение, обработка и тълкуване на получените резултати. Резултатите се представят пред групата.

Работата може да е самостоятелна или на група от 2-3 човека.

Крайният срок за избор на тема е 4та седмица от началото на семестъра, а крайният срок за представяне 11-12та седмица. Списък с примерни теми за курсови задачи може да бъде намерен тук.

2. Домашни работи – максимум 15 т.

Към всяка тема ще има кратка домашна работа, включваща задачи за самостоятелна работа.

3. Периодични проверки – максимум 15 т.

Кратки индивидуални тестове след края на всеки един от разделите, включващи задачи, въпроси с отворен отговор и въпроси с четири възможни отговора.

ВАЖНО!!! Максималният сбор точки от извън аудиторните компоненти е 50т.(Среден(3))

 

В списъкът по долу може да намерите пълните учебни програми за курсът по обща физика за двата семестъра, както и няколко примерни теста за подготовка.